Sağlık Hayat

Hayat

 • Sigorta sürenizin sonunda şirketimiz şahsınıza 3 seçenek sunabilecektir. Bu seçenekler ve detaylarını aşağıda belirtmiş bulunuyoruz. Ancak sigorta sürenizi de uzatabilirsiniz … Bu alternatifi seçmeniz halinde menfattarlarınızı vefat , kendinizi maluliyet riskine karşı garanti altına almaya ve ödemeye devam ettiğiniz primler nedeni ile vergi indirim hakkınızdan yararlanmaya uzun süre devam etmiş olacaksınız. Uzun süreli bir akit olan Birikimli Hayat sigortasının süresini uzatarak , birikmiş kapitalinizin daha yüksek değerlere ulaşmasını ve ileri yaşlarınızda daha tatmin edici bir gelir elde etmenizi sağlamış olacaksınız. Süre sonu gelir (irat) seçenekleriniz aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Toplu para almaksızın ömür boyu maaş alternatifi Birikmiş kapitalinizi ömür boyu maaş şeklinde kullanmak isterseniz , yaşamınız boyunca sürekli bir geliriniz olacaktır ; ancak vefatınız halinde sigortanız sona erecek , varislerinize herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
  • Toplu paranın yarısını alıp , kalan yarısı ile ömür boyu maaş alabilirsiniz.
  • Toplu para almaksızın , kendinizin belirleyeceği bir süre boyunca garantili maaş alabilirsiniz. Belirlediğiniz süre içinde vefat riskinizin gerçekleşmesi halinde ise kalan süreye karşılık gelen toplu paranız menfaattar / menfattarlarınıza ödenecektir. Birikmiş kapitalinizi alarak poliçenizi sona erdirebilirsiniz. Bu alternatifi seçmek suretiyle yaşamınıza size sağlayacağımız güvenceler olmadan devam edeceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • Ücretli ya da yıllık beyanname veren mükellef iseniz, 193 sayılı G.V.K.’nın 4697 sayılı kanun ile değişik 63/3 ve 89/1 bendlerine göre ödediğiniz primi vergi matrahından indirebilirsiniz. Bu imkandan yararlanabilmek için primlerinizi ait oldukları vadelerde ödemeniz gerekir. Priminizi ödediğinizi gösteren belgeyi çalıştığınız işyerinin ilgili bölümüne vermeniz halinde ödemiş olduğunuz prim limitler dahilinde vergi matrahınızdan indirilecektir.
 • Birikim teminatının verimliliğini aşağıdaki faktörler belirler Sigorta primlerinin zamanında ödenmesi

  • Sigorta priminin her artış döneminde enflasyon oranını takip eden miktarda veya üzerinde ödenmesi
  • Sigorta primlerinin mümkün olduğu kadar yüksek seçilmesi
  • Ödeme şeklinin yıllık olması ve Risk teminatlarının minimum oranlarda seçilmesi.
 • Prim ödeme şeklinizi ( aylık , 3 aylık , 6 aylık , senelik ) yılda bir kez olarak poliçe başlangıç tarihinizin sene yıldönümleri itibarıyla değiştirebilirsiniz. ( bkz. Örnek 1)

  Prim tahsilat türünüzü ise poliçe süresi içinde istediğiniz her an değiştirebilirsiniz. (bkz Örnek 2) Örnek 1 : 01.01.1999 tarihinde başlayan , senelik primi 1200 $ ve ödeme şekli yıllık olan Hayat sigortası poliçenizin ödeme şeklini her yılın Ocak ayı içerisinde değiştirmeniz mümkündür.

  Örnek 2 : 01.01.1999 tarihinde başlayan , senelik primi 1200 $ ve ödeme şekli yıllık olan Hayat sigortası poliçenizin primini nakit olarak ödüyor iseniz , bu ödeme şeklinizi istediğiniz her an Kredi Kartı veya banka havalesi seçeneklerinden birine çevirebilirsiniz. Bu talebinizi yazılı olarak Genel Müdürlüğümüz bünyesine ulaştırmanız halinde istediğiniz değişiklik anında gerçekleştirilecektir.

 • Esas olarak sigorta primleri senelik olarak peşin ödenir. Uygulamada ise primler senelik prim tutarının rakamına bağlı olarak 3 aylık , 6 aylık , yıllık taksitler halinde ödenebilir.
 • Poliçe , sigortalı veya sigorta ettirenin sözleşmeyi imzalayıp ilk primi ödemesiyle yürürlüğe girer. Hayat sigortası başvuru formunun 30 gün içinde sigorta şirketi tarafından reddedilmemesi halinde ise sigorta sözleşmesi yapılmış sayılmaktadır.
 • 18 yaşını aşmış sağlıklı herkes , hayat sigortası yaptırabilir.

 • Evet, ancak tercih edeceğiniz katsayının değerine bağlı olarak ikinci bir risk analizine tabi olmanız gerekebilir.